افزودنی آب گریز کننده و سیلیکونی

این محصولات با ایجاد خاصیت آبگریزی در نما، جذب رطوبت را نیز کم کرده و از نمای ساختمان محافظت می کند.

در حفاظت از نماهای مینرال (سیمان و آجری)، چند نکته حایز همیت می باشد:

۱- تنفس نما و پوششی که این امکان را ازنما نگیرد

۲- خواص آبگریزی جهت جذب آب و رطوبت کمتر پوشش و حافظت از نما در برابر رطوبت

۳- خواص ضد شوره جهت حافظت از نما و جلوگیری از زواید بصری شوره بر روی نما و

۴- خواص ضد گرد و غبار بودن.

محصولات سیلیکونی نما، که شامل افزودنی، رزین و پرایمر سیلیکونی است، پلیمرهایی برپایه سیلان و سیلوکسان­ها می­باشند و پوشش­های حاوی این محصولات سیلیکونی، ۴ ویژگی بالا را بهتر از هر محصول دیگری ارایه می­دهند:

آبگریزها

افزودنی سیلیکونی

این افزودنی ها در داخل رنگ های آب‎پایه نما استفاده می‎گردد که سبب آبگریزی رنگ شده و آب بصورت ساچمه روی رنگ قرار می‎گیرد.

این خواص از این نظر حایز اهمیت است که میزان جذب رطوبت و آب بر روی رنگ و همچنین نفوذ آب به سطح زیرین رنگ به حداقل رسیده و نمای ساختمان و بنا محافظت می‎گردد.

همچنین با توجه به جذب آب کمتر رنگ در طول زمان، مقاومت رنگ و طول عمر آن در مقابل اثرات جوی و رطوبتی افزایش می‎یابد. از این افزودنی ها می توان به محصول VARIPHOB HP 105 محصول شرکت CHT اشاره کرد.

رزین سیلیکونی

این رزین­‎ها نیز داخل رنگ‎های آب‎پایه‎ی نما قابل استفاده هستند که سبب غبارگریزی و در اصطلاح عامیانه سبب خودتمیزشوندگی رنگ می‎شوند.

زیرا جذب گرد و غبار بر روی سطح این رنگ‎ها به حداقل رسیده و با بارش باران تمام گرد و غبارها شسته می‎شود.

همچنین حضور این رزین و ایجاد یک اسکلت سیلیکونی در رنگ نما سبب افزایش طول عمر رنگ می‎گردد.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه رنگ‎ها نما از دسته رنگ های با میزان پودر بالا هستند و امکان عبور بخار آب از میان این رنگ‎ها امکان پذیر است(تنفس نما)، حضور این رزین در ساختار رنگ از این قابلیت جلوگیری نکرده و نما در حضور این رزین‎های سیلیکونی هم امکان تنفس را دارد. رزین VARIPHOB SR530 از این رزین های سیلیکونی می‎باشد که محصول شرکت CHT آلمان می‎باشد.

پرایمر سیلیکونی

این پرایمرها پایه حلال بوده و با نفوذ به عمق نمای مینرال و یا آجری :

۱- سبب آبگریزی نما می‎گردد و از جذب رطوبت و آب جلوگیری می‎کند.

۲- خواص ضدشوره به نما می دهد: شوره همان نمک های موجود نما است که به وسیله رطوبت حاصل از باران و … به سطح نما می آید و پس از خشک شدن حالت شوره و نمکی به سطح می دهد.

این محصول تا ۸۰ درصد لوله های مویین در بافت آخر سیمان را مسدود می کند و اجازه عبود آب که به عنوان محمل نمک محسوب می شود به سطح را نمی دهد و در عین حال مانع تنفس نما نمی شود. استفاده از این پرایمرها در زیر رنگ حداقل تاثیر بر روی چسبندگی لایه های بعدی پوشش بر روی نما را داشته و به راحتی می توان بر روی این پوشش‎ها لایه‎های بعدی رنگ را اعمال کرد.

از این دست پرایمر ها می توان از HANSA ADD 33500 محصول شرکت CHT نام برد.

بطور کلی در نمایی که در پرایمر آن از پرایمر سیلیکونی و بر روی رنگ اعمال شده بر پرایمر از رزین و افزودنی سیلیکونی استفاده شده باشد می‎توان حداکثر ماندگاری بصری و عمقی رنگ و همچنین محافظت حداکثری از نما را پیش‎بینی کرد.

درخواست اطلاعات فنی